Hakkımızda

Biz KAYIKÇILAR İZOLASYON SANAYİ TİCARET LTD. ŞTİ.Olarak İnşaat Sektöründe Sürekli Gelişmeyi ve Büyümeyi Hedef Alıyoruz. Eski Yada Yeni İnşaa Edilecek Yapıların Sağlamlığının, Konforunun, Dayanıklılığının ve Ömrünün Uzatılmasını Misyon Edinmiş Bir Firmayız.Müşterilermizle Aynı Zamanda Teknik Danışmanlık ve Çözüm Ortaklığımız Var. Firmamızdaki Uzman Uygulayıcılarımızla Birlikte Kaliteyi Her Zaman Ön Planda Tutuyoruz. Bunun İçin Sözlerime Tek Bir Söz İle Başlamak İstiyorum ;
 

''EN KÖTÜ YATIRIM YALITIMSIZ YAPI'DIR.''

Yapılarımıza zarar veren en önemli faktör su'dur. Yapılarımız ;yağmur, kar, toprağın nemi, yapının inşaa edildiği zemindeki yeraltı suyu gibi ış kaynaklı su ile banyo ve tuvalette kullanılan iç kaynaklı suya maruz kalır.Yapılarımızı ve konforumuzu tehdit eden su dan, korunmak için yapılan işlemlere su yalıtımı denir.
 

Binalarımıza nüfus eden su, yapılarımızın taşıyıcı kısımlarında yer alan demirlerin paaslanmasına ve taşıma kapasitesinin düşmesine yol açar. Su, betonun çürümesine ve çatlamasına neden olur. Su yalıtımı uygulaması, binanın güvenliğini sağlamasının yanı sıra bakteri ve küf oluşmasını, suyun çatılarımızdan veya tavanlamızdan damlamasını önleyerek sağlıklı ve konforlu ortamlar sağlar.
 

Su yalıtımı, yapılarımızda suyun girebileceği alanlara yapılır. Bunlar ; toprak ile temas eden duvarlar, temeller ve zemine oturan döşemeler, suyun yapı dışında birikebileceği veya suyun basabileceği seviyenin altındaki dış duvarlar, balkonlar, teras ve eğimli çatılar ile banyo, lavabo, wc gibi ıslak hacimlerdir. Su yalıtımının bir diğer uygulama alanı da suyun içerisinde kalmasını istediğimiz su deposu, suni gölet ve havuz gibi yapılardır.
 

Su yalıtımı, zemin üstündeki yapı elemanlarını yağışın zararlarından; zemin altındaki kısımlarını ise zemin suyu ve rutubetin zararlı etkilerinden korur. Böylece yapı, başlangıç aşamasında tasarladığı taşıma kapasitesini zamanla kaybetmez. Türkiye'nin deprem ülkesi olması, binalarda su yalıtımı uygulamalarının önemini bir kat daha arttırmaktadır çünkü depremde binaların yıkılma nedenlerinden biride su yalıtımı olmayan yapıların taşıyıcı kısımlarının suya maruz kalarak zayıflamasıdır.
 

Yapıların suyun zararlı etkilerinden korunması su yalıtımı ile mümkün olduğundan uzun ömürlü ve dayanıklı yapılar elde edilir. Dolayısıyla önemli bir yatırım aracı olan yapılarımızın ömrü uzar, bakım masrafları azalır.
 

…YAPILARIMIZ İÇİN ÇOK BÜYÜK ÖNEM TAŞIYAN BİR DİĞER FAKTÖRDE ISI YALITIMIDIR…

2008 yılı başından buyana doğalgaz ve elektrikte gerçekleşen zamlar, aile bütçelerinin yanı sıra uluslar arası rekabet açısından işletmeleride zora sokuyor buna rağmen enerji maliyetlerini azaltmak için alınması gereken önlemlerin başında gelen ısı yalıtımı uygulamalarına bakıldığında çok yetersiz olduğumuzu görüyoruz.
 

Düzcemizdeki yaklaşık 30 bin konutun ne yazık ki % 90'ı yalıtımsız, oysa ısı yalıtımı ile hem ülke ekonomisine katkı sağlanıyor hemde ısıtma ve soğutma giderlerinde % 60'a varan oranlarda tasarruf yapılarak doğalgaz ve elektrik faturaları düşürülüyor.
 

Isı yalıtımında tasarruf sağlamak için seçilecek ürünün kalitesi, uygulama ve işçilik büyük önem kazanıyor. Uygulamaya karar verildiğinde en kritik nokta, seçilecek ürünün standartlara uygun olmasıdır.
 

Dıştan yapılan ısı yalıtımı yapı fiziği açısından en sağlıklı uygulamadır. Bu uygulamada her hangi bir ısı köprüsüne izin verilmez ve yapı kabuğunu oluşturan yapı malzemeleri sıcak tarafta kalır. Dış yüzeylerde kullanılan ısı yalıtım malzemesi dış etkilere karşı dayanıklı özellikte olmalıdır.
 

Yapılarda ısı yalıtımı enerjiden tasarruf sağlayarak gaz, kurum ve toz emisyonunu azaltıp çevre kirliliğini önler duvar, ısı köprüleri, zemin ve tavan yüzey sıcaklıklarının iç konfora olduğu kadar yapı kabuğu üzerindede önemli etkileri vardır.
 

Isı köprülerinde yoğuşma, rutubetli alanlar, küf oluşumu ve çatlamalar doğru yalıtım çözümünün uygulanması ile etkili bir şekilde önlenebilir. Bina yalıtımı yapılırken ısı kaybına müsait geniş yüzeylerin ( duvar, çatı, zemin ) yanı sıra muhtemel ısı köprülerinede ( su basman, kirişler, lento, radyatör muhafazaları, parapetler, donatılı beton sütunlar, pencere denizlikleri, pencereler arasındaki taşıyıcılar, duvar dış köşeleri, duvar birleşim yerleri ) gereken önem verilmelidir. Isı köprülerinin yalıtılmaması ciddi miktarda ısı kaybına neden olması yanı sıra yoğuşma, küflenme, çatlak oluşumuna yol açar.
 

Mantolama olarak adlandırılan dıştan ısı yalıtımı uygulamalarında xps'li paketleri tercih edin, zira diğer paketlere göre önemli avantajlar sağlıyor. Isı iletkenlik değerinin düşük olması sebebi ile diğer ısı yalıtım malzemelerinden daha avantajlı olan xps, bünyesine su almadığı için ısı iletkenlik değeri hiç değişmiyor. Ayrıca xps'in dona karşı dayanıklılığı ve boyutsal stabilitesini koruması, sıva ve boya üzerinde çatlak oluşumunu engelliyor. Xps ısı yalıtım levhaları performansını bina ömrü boyunca koruyarak maksimum tasarruf sağlıyor. Eğer bir fayda ve maliyet karşılaştırması yapılırsa, ısı yalıtımı hem ekolojik hemde ekonomik açıdan yararlı ve çok kısa sürede geri kazanılan bir yatırımdır.

 

YALITIMIN HER DALINDA YAPILACAK EN ÖNEMLİ FAKTÖR; YAPININ FİZİKSEL VE TEKNİK PRENSİPLERİNİN İNCELENMESİ VE YÜKSEK KALİTEDE, UYGUN MALZEMENİN KULLANILMASIDIR..

 

MUSTAFA KAYIKÇI